نامه‌های سوشیانت هزارم » چند پرسش

قَالَ رَبِّ اجْعَل لِّی آیَةً | صفحه اصلی | موسیقی عرفانی در جبهه

چهارشنبه,۱۷ اسفند, ۱۳۹۰

چند پرسش

این روزها به این‌‌گونه سوال‌ها و جواب‌های‌شان فکر می‌کنم. برخی از این‌ها در واقع پرسش‌هایی قدیمی و با سابقه‌ی دو سه ساله‌اند که باز مجال یافته‌اند تا خودی بنمایانند. فکر می‌کنم حرکت‌های آتی ما حداقل با جواب به این‌گونه پرسش‌ها ست که شکل می‌گیرد وگرنه دستاورد قابلی نخواهد داشت و چه بسا موجب هزینه‌‌های سنگینی شود. این سوال‌ها اولویت و ترتیب خاصی ندارند.

جنبش سبز چیست؟ آیا نام دیگر جبهه‌ی اصلاحات است که وسیع‌تر شده و اپوزیسون‌های خارجی اعم از سلطنت‌طلبان و مجاهدین و چپ‌ها را هم در بر می‌گیرد؟

اگر حضور این گروه‌ها در این جنبش از دید بزرگان با رهبرانش منتفی ست چرا خط کشی‌هایش مشخص نیست و چرا اجازه داده شد از نمادهای آن  سود ببرند. اگر منتفی نیست چرا حدود و اهداف متصل و منفصل‌شان تدوین نشده و اگر شده کجاست و چیست؟

آیا جنبش سبز از لحاظ سیاسی [و نه اخلاقی] پیروز بوده؟ اگر آری چرا و کجا و اگر نه تحلیل کنیم که دلیل‌اش چیست؟

موارد توهم‌زای جنبش سبز کدام‌ها بودند؟ چرا از آن‌ها جلوگیری نشد؟ چرا تذکر داده نشد؟ و اگر شد چرا کسی به آن‌ها اعتنا نکرد؟

آیا جنبش سبز هنوز زنده است؟

آیا قرار است از توده‌ی جنبش سبز سه گروه اکثریت سرخورده، اقلیت میانه و بی‌دست و پا و پشتیبانِ منتظر و چشم به سوی اما و اگرهای آینده [من جزو این گروه هستم؟] و اقلیت محدودتری که راه‌کارهای خشن و چریکی را پیش‌روی خود قرار می‌دهند بوجود بیایند؟

آیا سیاست‌ورزی خاتمیانه دیگر در این کشور جواب نمی‌دهد و دوره‌اش تمام شده؟ اگر آری راه جایگزین پیشنهادی چیست؟  و اگر خیر با چه تحلیلی و چه دستاوردی؟

دستاورد رای خاتمی چه خواهد بود؟

آیا رای اخیر خاتمی تیر خلاص بود به پیکر نیمه‌جان سبزها؟

و…

این سوال – نوشته را تقدیم می‌کنم به صاحب سیبستان که دغدغه‌های نسل من برایش اهمیت دارد.۳ نظر برای چند پرسش نوشته شده است.

 1. نغمه

  دستاورد رای دادن آقای خاتمی چیزی جز مضحکه ی کیهان شدن نیست
  برای آقای خاتمی و برای خودم که از ایشون حمایت میکردم متاسفم

 2. نامه‌های سوشیانت هزارم » موسیقی در جبهه

  […] چند پرسش | صفحه اصلی جمعه,۱۸ فروردین, ۱۳۹۱ […]

 3. حمید داودآبادی

  بنام حضرت دوست
  خیلی عالی و بجا بود. دستت درد نکند.
  دم مرام آنها گرم که در آتشفشان جنگ برای کمک به روحیه رزمندگان خطر کردند و عازم شدند و عشق کردند و عطر پراکندند.
  دم شما هم گرم که حال دادی و این را منتشر کردی.

شما نیز نظرتان را بنویسید.