نامه‌های سوشیانت هزارم » 2010 » آگوست
یکشنبه,29 آگوست, 2010

استاد شجریان، ۲۴ سال پیش در چنین روزی…

استاد شجریان ۲۴ سال پیش درست در چنین روزی یعنی هفتم شهریورماه ۱۳۶۵ آوازهایی را روی غزل‌های معروفی از شیخ اجل به صورت خصوصی ضبط می‌کند که به سبک و سیاق آن روزگار بر روی نوارهای ۶۰ دقیقه (یک روی آن در ماهور و روی دیگر در بیات اصفهان) همراه با ویلون مرحوم استاد حبیب الله بدیعی است. قسمتی از آواز اصفهان آن را بشنوید و در این شب‌های پر قدر و برکت دعای خیری بدرقه‌ی ره کنید.

×لطفاً برای دعوت دیگران به شنیدن آثار موسیقایی که این‌جا منتشر می‌کنم تنها به همین‌جا لینک دهید.×

یکشنبه,29 آگوست, 2010

ربنای رپ!

آقاشون فرموده:

تفاقا نسل من اصلا خاطره خوبی از ربنای این مثلا استاد ندارد. یعنی کل روز را در اولین سنین بلوغ روزه گرفته ای و نشسته ای سر سفره افطار و این ربنا مگر تمام می شود! حالا کش نده، کی کش بده. اساسی روی مخ بود. جوانان را نه از دین که لااقل از روزه زده می کرد. بد ساعتی پخش می شد. خیلی بی موقع بود. البته ربنا دقایق روزه داری ما را بیشتر نمی کرد اما تلقین بدی بود. سختی کل روز یک طرف، این ربنای طولانی یک طرف.

کاری به اون دلیل اصلی جفنگی که گفته ندارم، که همه از سر سوزش بیش از حده؛ پیشنهادم به صدا و سیماشون اینه: برای این که امثال ایشون در نوجوانی عقده‌ای نشوند تا بعداً در بزرگ‌سالی به ماله کشی و سایر چیزکشی‌هایی که این روزها از بالا تا پایینشون دارند می‌کشند بی‌افتند، یک ربنای رپ  با سرعت بالا را هم بدهند قاطی این سَمبلی‌های یه بار مصرفی که تولید می‌کنند، یا افتخاری می‌خواند، درست کنند. حداقل وجدانشون راحت بشه یه کاری هم برای نسل جوون و نوجوون کردند که دین و ایمانشون به‌خاطر ربنای کش‌دار شجریان در معرض خطر واقع شده.

پ.ن. کلاً اسباب خنده‌اند این جماعت.

شنبه,28 آگوست, 2010

آواز خسته‌ی رضوی سروستانی

نمی‌دانم چه سرّی ست، ماه رمضان که می‌شود یکی از صداهایی که همواره در دل‌ام می‌شنوم، صدا و آواز خسته و شیدای استادم رضوی سروستانی ست خصوصاً آوازی که در دستگاه اصفهان خوانده با تار داریوش طلایی. بشنوید…

×لطفاً برای دعوت دیگران به شنیدن آثار موسیقایی که این‌جا منتشر می‌کنم تنها به همین‌جا لینک دهید.×

یکشنبه,15 آگوست, 2010

دوره‌ی رهایی فرا می‌رسد

این دو تصنیف جاودانه را با صدای صدیق تعریف بشنوید. اولی که «فریاد» نام دارد و شعرش از حضرت اجل سعدی ست، آن‌طور که از شعرش پیدا ست حال و هوای دوری از یار در آن هویدا ست. دومی اما با شعری از فریدون مشیری عزیز همه سخن از وصل و زمان رسیدن و رهایی ست. هر دوی این آواها با این روزگار سنخیتی تام دارند. بسیاری از دوستانم در بند حکومت ظلم گرفتارند و عزیزی در فراق‌شان نالان اما چیزی که بدیهی ست مژده‌ی آزادی ست که دیر یا زود فرا می‌رسد.

پنجشنبه,12 آگوست, 2010

رمضانِ شبه جمعه

این ماه رمضان و دل خونی که ما داریم و این اوضاع و احوال، برایم هر روزش، بعد از ظهر جمعه‌ای ست. باید بچشی تا بفهمی این انتظاری که می‌گویند از موت شدیدتر است چیست.